Русский English Czech

Ázerbájdžán zažaluje Arménii

Городской театр г. Агдам до и после армянской оккупации

„Zveme mezinárodní organizace, aby navštívily naše osvobozené území. Chceme, aby byl celý svět svědkem barbarství Arménů. Je nutné zdokumentovat všechny trestné činy spáchané Armény, odborníci musí navštívit a zaznamenat každé zničené místo, abychom v budoucnu mohli tato fakta předložit mezinárodním soudům. Arménii je třeba dohnat k odpovědnosti, aby platila odškodnění,“ uvedl v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu AzerTac ministr kultury Ázerbájdžánu Anar Kerimov.

Po dokončení monitorování a inventarizace hmotných, kulturních a historických objektů v Karabachu bude podle ministra připraven plán pro zachování a obnovu památek na těchto územích.

„V této práci potřebujeme pomoc od místních i zahraničních odborníků. Nejprve plánujeme začít s městem Šuša - kolébkou naší kultury, hlavním městem kultury Ázerbájdžánu. Ve městech Agdam, Fizuli a na dalších osvobozených územích budou samozřejmě obnoveny historické a kulturní památky a kulturní instituce, “ vysvětlil Kerimov.

Ministr dodal, že v současné době se připravuje plán akcí, které se budou konat v Šuše. „Letos se v Šuše uskuteční dvě akce - hudební festival Chary Bulbul (ázerbájdžánský název symbolu Karabachu – květiny Ophrys Caucasica – v čj toříč kavkazský) a Dny poezie básníka Molly Panacha Vagifa,“ zdůraznil šéf ministerstva kultury.

 

Скульптура перед городским театром г. Агдам до и после армянской оккупации