Русский English Czech

Khojaly District – Most brutal modern Azarbaijani tragedy

Syn našel mezi obětí masakru svou matku Útoky na Chodžaly započaly již na podzim roku 1991. V tu chvíli se přibližně polovina z celkového počtu 6300 zbývajících obyvatel rozhodla z bezpečnostních důvodů město opustit.

Home menu

CULTURE

Women of Shusha

Podle kroje mohli Šušinci určovat přislušnost k národu nebo měs...

ARCHITECTURE AND MONUMENTS

Fortress Shusha

Rozkvět města Šuša jako hlavního města Karabašského chan...

Fascist disgraced himself in Germany becomes honorary guest in "NKR"

In late May, the German MPs from the Alternative for Germany (AfD) party visited the occupied territories of Azerbaijan, where they met with "colleagues" from the unrecognized "NKR".

20.06.2019

Embattled Romanian Ex-Minister Is In List For Upcoming European Elections

A former Romanian minister who earlier resigned from his post over fraud allegations, is among the candidates with high chances of representing Romania in the next European Parliament after the May 26 elections.

20.05.2019

Few words about recent hostilities in occupied territories of Azerbaijan

On April 2, 2016 Armenia targeting civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area opened intensive heavy weapons fire at the positions of Azerbaijan’s armed forces along the line of contact. As a result of artillery attacks of Armenian armed forces a number of civilians were killed and seriously wounded. Substantial damage was also inflicted upon private and public property.

06.04.2016

Children victims of Armenian agression against Azerbaijan during the ceasefire

13 year-old girl Aygyn Shakhmaliyeva, who was walking near the local river, saw some kind of a toy floating on the water. The girl brought the toy home, put it on the table, and it exploded.

14.12.2014

Sumgait, Garadagli, Khojaly – who is to blame?

Journalist-analyst Rizvan Huseynov suggests to look through the prism of facts and sources at the events of February 1988 in Sumgait, and of February 1992 in Khojaly and a village Garadagli to enable the reader to understand what actually happened during those cold February days of specified times

28.11.2014

Agdam village - everydayness of war

Dá se říci, že každý den slyšíme ve zprávách: „Dnes v noci byla znovu porušena dohoda o klidu zbraní. Arménská vojska porušila dohodu ostřelováním našich pozic...“ Poté se uvádí, kolik vojínů či důstojníků bylo zraněno (padlo), zda jsou zranění mezi civilním obyvatelstvem. Bývá dobré, když oběti nejsou a, bohudík, pevně stojí na stráži ázerbájdžánský voják, to pak přehled o stavu na frontě bývá ukončen neměnnou větou: „ Diverzi nepřítele bylo zabráněno, ázerbájdžánská armáda palbu opětovala.“
Občané Ázerbájdžánu jsou už zvyklí na podobné zprávy, stalo se to tak běžné jako předpověď počasí. Avšak pro lidi, kteří bydlí v obcích blízkých k válečné frontě, žijících v podmínkách „ani válka, ani mír“, je každá podobná noc (ostatně i den) naplněna spoustou nemyslitelných těžkostí. Tak jako například ve vsi Agdam Tovuzského rajónu nacházející se poblíž hranic s Arménií.

21.11.2014

Azerbaijan downed Armenian military helicopter

Armenian Mi-24, was downed while performing combat maneuvers over the Azerbaijani positions

12.11.2014

Resolution of the foreign relations committee of the 21st anniversary of the massacre of Khojaly District

Usnesení zahraničního výboru k 21. výročí masakru v ázerbájdžánském městě Chodžaly dne 7.2.2013

03.06.2014

Massacre of Baku 1918 - RU version

После взятия Эрзерума, к лету 1916 г., русские войска овладели восточными османскими территории. Регион был объявлен временным генерал-губернаторством Российской империи с подчинением главному командованию Кавказской армии.

09.02.2014

We found a new map
Archive documents

Video